Aktualności

WIELOPIERŚCIENIOWE WĘGLOWODORY AROMATYCZNE (WWA) W PRÓBKACH POWIETRZA

21-03-2022

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA)

stanowią dużą grupę związków organicznych, zawierającą dwa lub więcej skondensowanych pierścieni aromatycznych utworzonych przez atomy węgla i wodoru, które powstają podczas niecałkowitego spalania i pirolizy materii organicznej. Wiele badań toksykologicznych dotyczących poszczególnych WWA, a w szczególności benzo(a)pirenu (BaP), wykazało wysoce toksyczne działanie tych związków. WWA posiadają również rakotwórczy, mutagenny i genotoksyczny potencjał.

Źródła emisji WWA, zarówno naturalnych, jak i antropogenicznych, są liczne i obejmują m.in. pożary lasów, produkcję aluminium, papieru, tworzyw sztucznych, przerób ropy naftowej, źródła mobilne (pojazdy samochodowe, statki i samoloty), ciepłownictwo, zanieczyszczenie olejami wód powierzchniowych i gleb itp. WWA występują również naturalnie w torfie, węglu brunatnym, węglu i ropie naftowej. Badania nad emisjami i zachowaniem środowiskowym WWA zwykle skupiają się tylko na kilku substancjach z wielu WWA emitowanych z różnych źródeł. Standardowy zestaw analitów uwzględniony w większości badań monitorujących jest uważany za 16 WWA, które zostały zidentyfikowane przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska jako „priorytetowe zanieczyszczenia”, z których najważniejszym jest benzo(a)piren.

Głównym medium transportującym WWA w środowisku jest atmosfera. W atmosferze WWA są przede wszystkim związane z zawieszonymi cząsteczkami, ale są również obecne w fazie gazowej. WWA zaadsorbowane na cząstkach atmosferycznych mogą być transportowane na duże odległości, co sprawia, że ​​zanieczyszczenia te stanowią lokalny i globalny problem środowiskowy

ALS Czech Republic, który wykonuje badania próbek powietrza również dla polskich klientów oferuje obecnie oznaczanie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w próbkach powietrza przy użyciu najnowszych technologii.

Przygotowanie próbki przeprowadza się metodą ekstrakcji wspomaganej mikrofalami, a końcową analizę wykonuje się metodą chromatografii gazowej z tandemową spektrometrią mas (GC-MS/MS). W ten sposób laboratorium ALS zapewnia niezawodną, ​​wydajną i szybką procedurę monitorowania WWA w powietrzu.

Oprócz oznaczania benzo(a)pirenu oferujemy również oznaczanie innych priorytetowych WWA zgodnie z wymaganiami międzynarodowymi. Metoda ta uzupełnia nasze portfolio metod GC/HRMS (chromatografia gazowa z wysokorozdzielczą spektrometrią mas) oraz LC/FLD (chromatografia cieczowa z detekcją fluorescencyjną), którymi od dawna posługujemy się w laboratoriach ALS. Nowa metoda jest akredytowana przez CAI (Czeski Instytut Akredytacji), a procedura analityczna spełnia wymagania ČSN EN 15549 i ISO 11338-2.

 

Po więcej informacji na temat badań próbek powietrza i próbek emisyjnych zapraszamy do kontaktu z naszym biurem obsługi klienta: ALS Poland Sp. Z o.o.