Analizy molekularne
Laboratorium ALS bazując na nowoczesnych i precyzyjnych technikach oferuje Państwu możliwość wykonania testów na obecność GMO w produktach spożywczych i paszach z bardzo dużą dokładnością i powtarzalnością. Metody testowe opierają się na technice Łańcuchowej Reakcji Polimerazy (Polimerase Chain Reaction, PCR), która jest niezwykle czułą i solidną techniką pozwalającą na wykrycie nawet znikomych ilości modyfikowanego genetycznie DNA w badanej próbce.
Unia Europejska, zgodnie z Rozporządzeniem 1830/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r., narzuciła krajom członkowskim obowiązek odpowiedniego znakowania produktów spożywczych i paszowych pochodzących z, lub zawierających składniki GMO w ilości większej 0.9 %.
W grudniu 2012 roku Parlament RP przyjął stanowisko, które zakazuje prowadzenia upraw odmian GMO na terenie Polski. Obrót ziarnami GM oraz ogólnodostępnymi produktami spożywczymi i paszami dla zwierząt jest nadal dozwolony, jednak podlega kontroli.
Zakres jakościowej lub ilościowej identyfikacji GMO obejmuje:
Analizy przesiewowe:
- Promotor 35S, fragment DNA z wirusa mozaiki kalafiora, najczęściej używanego w inżynierii genetycznej do tworzenia odmian roślin GMO,
- Terminator NOS, fragment DNA z Agrobacterium tumefaciens, stosowanego w wielu odmianach genetycznie modyfikowanych,
Wykrywanie szeregu specyficznych modyfikacji genetycznych w roślinach, tj.
- Soja (RoundupReady Soya),
- Kukurydza (w tym Bt11, T25, GA21, MON810, Bt176, NK603, MON863, Bt176, MIR604
Identyfikację DNA gatunków zwierząt